Az regi nyl az emlsk osztlynak a nylalakak (Lagomorpha) rendjhez, ezen bell a nylflk csaldjhoz tartoz Oryctolagus nem egyetlen faja. Eredetileg csak az Ibriai-flszigeten s szaknyugat-Afrikban volt megtallhat, ma azonban szles krben elterjedt Eurpa csaknem minden rszn, keleten egszen Ukrajnig. Magyarorszgon kznsges. Ezen kvl szmos orszgba s szigetre, pldul Ausztrliba, j-Zlandra, Chilbe, a Falkland-szigetekre, Nambiba, a Dl-afrikai Kztrsasgba s az Egyeslt llamokba beteleptettk. A hm elri a 40-45.5 centimtert, a nstny valamivel rvidebb. Magassga 7.5-9.5 centimter, farokhossza 4-8 centimter, flhossza 6-7 centimter s htslb-hossza 7.5-9.5 centimter. A testtmege 1.3-2.2 kilogramm is lehet, a nstny kisebb a hmnl. Az regi nyl kisebb a mezei nylnl. Tarkjn barna szn, hromszg alak folt van, testnek tbbi rsze szrke. Flhegye barna, a farok fels oldala fekete. A fle jval rvidebb, mint a mezei nyl, amely elrehajtva nem ri el az orr hegyt. Az regi nyl feje gmblybb.

Az llat trsas, nagy kzssgekben l. A kolnin bell nagycsaldokban lnek. Egy-egy hm ltalban tbb nstnybl ll hremet tart. Egytt vdik meg terletket a szomszdos csaldokkal szemben. Nemcsak a csaldokon bell jellemz a szigor hierarchikus rend, hanem a csoportok kztt is. A legersebb hmet illeti a legkedvezbb hely, mellette telepszik meg a msodik legersebb csoport, s gy tovbb. Az alacsonyabb rang csaldoknak be kell rnik a kevsb megfelel, szls terletekkel. Territorilis viselkedsk a szaporodsi idszak alatt a legkifejezettebb. Emiatt ha nagy az llomnysrsg, az alacsonyabb rang nstnyeknek nem szletik utdja, vagy csak keveset fialnak. Dombvidken, laza homokos talajokon mindentt otthonos, itt kszti tgabb, katlanban vgzd fld alatti lakst. Kedvenc lhelye a rvid fv pusztk, bokros legelk, de a kedvez fekvs fenyvesek szle is. Nagyfok alkalmazkodkpessgre utal, hogy mg repltereken s nagyvrosi parkokban is elfordul. Ahol nem tud reget sni, ott faraksok alatt, trolhelyek rseiben, vasti berendezsek rejtekben bjik meg, vagy msfle bvhelyet keres magnak. Az regi nyulak a vacokban alszanak, s hozzk vilgra klykeiket. Tlnyomrszt alkonyatkor s jjel mozognak. Ha nem zavarjk ket, nha nap kzben is elbjnak. A meleg, szraz idt kedvelik, esben viszont nem szvesen hagyjk el regket. Az regi nyl territriuma hatrt szagjelekkel tzi ki. Klnleges blmirigyeik segtsgvel az egyedek mind msknt jellik rlkbogyikat, majd a terlet hatrn vagy egy feltn, gyakran ltogatott helyen pottyantjk el. Br az regi nyl elssorban szagls tjn tjkozdik, a ltsnak is fontos szerep jut: meneklskor magasra dobja a farkt, gy, hogy annak als rsze fehren kivilglik, trsai teht knnyen tudjk kvetni. Cikcakk vonalban menekl, hogy megszabaduljon elensgtl. Mivel ltmezeje 360 fokos (felgaskodva teljesen krbelt, csakgy, mint a mezei nyl), futs kzben is szemmel tudja tartani ldzjt. Veszly esetn hts lbval dobol a fldn. gy figyelmezteti fajtrsait, azok pedig villmgyorsan eltnnek az regben. Ha dobols kzben hts lbukra egyenesednek, az a slyos veszly jelzse. Tpllka fleg fflk, lhere, fakreg, gykerek s lgyszr nvnyek; az ember ltal termesztett nvnyeket: gabona s zldsgek sem veti meg. Krttele hasonlt a mezei nylhoz. A fiatal fk krgt elssorban tlen rgja le. A kifejlett regi nylnak kevs ellensge van, a beteg vagy fiatal llatokat azonban gyakran ejti zskmnyul rka, hermelin, grny vagy macska, de a hja s az uhu is elkapja ket; fknt mgis a betegsgek tizedelik. Ahol gyakori, nmelyik, ragadoz egy idre csakis r vadszik.
Az ivarrettsget 4-5 hnapos korban ri el. A przsi idszak fleg tavasszal s nyron van. A vemhessg 28-31 napig tart, ennek vgn 2-8 utd jn a vilgra. A vemhessgi id nagyobb llomnysrsgnl ennl is kevesebbre cskkenhet. Az utdok kln fld alatti regekben, a szmukra kialaktott fszekben nevelkednek, ahol jszaknknt csak egyszer, 5 percig kapnak szopni. Szletskkor csupaszok, szemk zrt, de hrom ht utn mr el is hagyjk az reget. Mg egy ht, s maguknak kell gondoskodniuk tpllkukrl, hiszen anyjuk mr a kvetkez alommal foglalkozik. Az vente felnevelt fiatalok szma ersen fgg a kzssg llapottl. Ha mg kevesen s gyarapodflben vannak, egy nstny akr vi 30 utdot is sikeresen felnevelhet, mg nagy egyedsrsg esetn jval kevesebbet. nmagban ez a szablyozs azonban ltalban nem elegend. Ha tlszaporodnak, jrvnyok trnek ki, mint pldul a myxomatzis, ami az reg nyulak tbbsgnek gytrelmes pusztulst okozza. Az llomny helyenknt meg is semmislhet, s sokig elhzdhat, mire teljesen felpl. Pldul a walesi reginyl-populci is gy omlott ssze nhny vtizede, s az regi nyulak szma mg 20 vvel ksbb sem kzeltette meg a nagy jrvny eltti llapotot.
forrs: wikipdia
|